EVLİLİK ÖNCESİ GELİRLERİ BİRLEŞTİRMENİN ÖNEMİ

Birbirinizi deli gibi seviyorsunuz, çok güzel vakit geçiriyorsunuz, iyi anlaşıyorsunuz. Her şey çok güzel… “Hadi evlenelim” diyorsunuz. İşte burada birçok çiftin göz ardı ettiği bir nokta var. “Parayı konuşmak ve paylaşmak”… Çünkü artık “ben” yerine “biz” demeniz, kendinizi değil önce ikinizi ve evi sonra kendinizi düşünmeye alışmanız gerek. Geliriniz gideriniz artık ortak olacak. Peki ne yapmak gerek?

İşte size birkaç tüyo:


Ekip Çalışması: Aynen bir işyerinde beraber çalışıp hareket etmek gibi, takım olmayı öğrenmeniz gerek. Geliriniz için “Benim, istediğim gibi harcarım” diyemezsiniz. Yuva kuracaksınız, o yuvayı yaşatacaksınız. Kazancınız artık ortak havuzda birikmeli. Hiç utanıp sıkılmadan, çekinmeden para konusunu rahatlıkla konuşmanız gerek. Hem ilişkinin sağlamlığı hem de evliliğin da sağlam temeller üzerine kurulması için ilk şart bu. Her saat sürekli bunu konuşmanız gerekmez. Haftanın belirli bir günün belirleyin. Beraber sakin ve rahat bir yere gidin, elinizde kağıt kalem alın. Önce planlarınızı, istek ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Gelirlerinizi, varsa birikimlerinizi bir kenara yazın ve hedeflere ulaşmak için nasıl bir strateji izlemeniz gerektiğine beraber karar verin.

Organizasyon: Beraber gezip eğleniyorsunuz ama iş ciddiye bindi. Artık gereksiz yerlere para harcamaya son. Ama bunu birbirinizi kırmadan, anlaşarak ve ilişkinizi zedelemeden yapın. Hayatınıza çeki düzen vermenizin zamanı geldi. Mesela artık evleneceğiz ve para biriktirmemiz gerek sadece haftada 1 kere dışarı çıkalım, sinemaya gitmeyelim film alıp evde izleyelim gibi. Tasarruf yapmaya başlamak önemli bir adım ve evliliğinizin ilk yılları için gerekli.


Borçları temizleyin: Çiftlerin birbirine karşı dürüst olması çok önemlidir. Birilerine borcunuz var mı? Kredi veya kredi kartı borçlarınız ne durumda. Bunları açıkça konuşun. Korkmayın, saklamayın. Evlilik öncesi bu borçların temizlenmesi çok önemli… Bir de evlilik masrafları binecek. Evliliğinizin ilk yılları borç ve sıkıntı içinde geçmesini istemiyorsanız, borçları temizleyene kadar düğün tarihini ertelemek her ikiniz için de daha iyi olabilir.


Mantıklı düşünün: İlişkiniz duygusal ama para ilişkilerinde duygusal olmayın. Mantığınızın sesini dinleyin. Müstakbel eşinizi de mantıklı olmaya teşvik edin. Anlaşamadığınız konularda tartışmak yerine “Bir adım sen at, bir adım ben atayım, orta noktada buluşalım” politikasını izleyin. Mesela her ikinizin de arabası varsa, evlilik masraflarını karşılamak için birini satıp tek araba kullanmanın size ne gibi avantajlar sağlayacağını konuşun. Oturacağınız evin semti, kaç oda olacağı gibi konularda isteklerinizden çok ihtiyaçlarınızı ön planda tutun. Hayat sizin, önünüzde çok zaman var.19 Ansichten

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi