JULİ; AYLARDAN BİRİ GİBİ

Almanya’da başlayan ve İstanbul Ortaköy’de sonuçlanacak bir yolculuk başlar... Ruh haliniz her ne durumda ise yani; mutluysanız da keyifsizseniz de izlenilebilir. Filmde kötü karakter bulunmuyor. Yolda karşılaştıkları insanları kötü olarak düşünüyoruz, bir bakıyoruz aslında kötülerde iyi. Sonra içimiz ısınıyor, kötülerin de iyi olması yaşama sevincimizi artırıyor.

2000 yılı Almanya yapımı 99 dakikalık film. Türü romantik, komedidir. Aynı zamanda bir yol filmi olan Temmuz’da ( Im Juli ), birçok festivalde yer almış ödüllü bir yapımdır.

Dünyanın güneşe en uzak olduğu ay Temmuz ayıdır. Nasıl oluyor da güneşe en uzak ay olan Temmuz bu kadar sıcak bir ay oluyor diye düşünebiliriz. Temmuz’da filmi Yolun, güneşin ve ayın hikâyesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Filme dönersek;

Daniel (Moritz Bleibtreu) kendi hâlinde bir fizik öğretmenidir. Planladığı; huzurlu, sakin bir yaz tatilidir ancak yeni tanıştığı Juli (Christiane Paul), onu Almanya’dan İstanbul’a uzanan bir yolculuğa sürükleyecektir. Nasıl mı? Daniel, Juli’den güneş sembollü bir yüzük satın alır. Juli bu yüzük sayesinde onun gerçek aşkını bulacağını söyler ve ilk görüşte âşık olduğu bu adama bir davetiye verir. Amacı davette güneş motifli bir elbiseyle karşısına çıkmaktır. Ne yazık ki tüm olasılıkları hesaba katmayan Juli, başka bir kadının da güneş motifli bir elbiseyle orada olabileceğine ihtimal vermemiştir. Ve Daniel, Melek’le (İdil Üner) karşılaştığında koşullandırılmış bir bağlılıkla ona âşık olurken Juli de bu duruma şahit olmuştur.


Özgür bir kadın olan Juli, her yaz otostop çekip o araba nereye gidiyorsa kendini orada bulur. Tekrar yollara düşmek için onu kedere boğan yeni bir sebebi de olmuştur artık… Sevdiği adamın başka birine âşık olması. Tesadüf bu ya, durdurduğu da âşık olduğu kadının peşinden İstanbul yollarına düşmüş bir adamın arabasıdır. Daniel, rutine çalan hayatında önemli bir karar verip kaderi olduğuna inandığı kadının peşine düşmüştür. Macera tam bu noktada başlayıverir.


Bu çılgın yolculukta Daniel kendini yeniden keşfedecek, dayak yiyecek, baştan çıkarılacak, soyulacak, ilk kez uyuşturucu kullanacak ve Türk sınır görevlileri tarafından tutuklanacaktır. Ancak, bu olayları yaşarken mutluluğu için savaşmayı öğrenecektir.

Filmde Juli duyguyu, Daniel mantığı temsil etmektedir.

Juli’nin arkadaşı : “Peki ama nereye gidiyorsun. Juli : Rüzgar beni nereye götürüşe”… Hep içimizde olan bir duygudur. Rüzgarın bizi bir yerlere sürüklemesi. Bu sürüklenme ile özgür olduğunuzun farkına varmak.


Ve son sözler Daniel’den Juli’ye gelsin;

“Aşkım kilometrelerce yol katettim. Nehirleri geçip dağları aştım. Hüsrana uğradım ve ızdırap çektim. Nefsime karşı koydum. Ve güneşi takip ettim. Böylece senin önünde duruyorum. Ve sana seni seviyorum, diyorum…

Güneşin, ayın ve aşkın hikayesi, bir yol hikayesini izlemeniz için Temmuzda filmi

sizi bekliyor.


İyi seyirler …28 Ansichten

Ücretsiz E-mail Aboneliği

  • Instagram
  • Facebook Sosyal Simge
  • Heyecan Sosyal Simge
  • YouTube Sosyal Simge

Muratpaşa - Antalya

0 (530) 511 0899
info.dioruzki@gmail.com

© 2023 Creative By Diyoruzki Ailesi